Бібліоетюд “Гоголь поза часом” /215р. з дня народження М. Гоголя/

 

Бібліоетюд «Гоголь поза часом»

/215р. з дня народження М. Гоголя/

 


     Микола Гоголь – знаменитий на весь світ український письменник, чиї твори було перекладено всіма основними мовами світу. Багатьом він знайомий за своїм найвідомішим, мабуть, твором – «Мертві душі», заплановане продовження якого так ніколи і не побачило світ, але в його арсеналі є безліч й інших, не менш знакових творів.

15  цікавих фактів із життя М. Гоголя

 

1.    Якщо вірити сімейним переказам, Микола Гоголь походив зі стародавнього роду козаків, хоча історикам цей факт здається сумнівним.

 

2.    Мати Гоголя вийшла заміж у 14 років, причому чоловік був удвічі старший за неї. За роки шлюбу вона народила чоловікові 12 дітей, зокрема майбутнього класика літератури. Щоправда, більшість братів і сестер Гоголя померли при народженні або в дитинстві.

 

3.    Микола Гоголь з дитинства займався рукоділлям – він умів в'язати на спицях, ткати пояси і кроїти вбрання для своїх сестер.

 

4.    Письменник дуже любив мініатюрні книжки – наприклад, він законспектував енциклопедію з математики за всієї нелюбові до цієї науки, адже розмір книжечки становив близько 10 сантиметрів завдовжки і 7 завширшки.

 

5.    Під час роботи над своїми шедеврами Гоголь часто катав кульки з хлібного м'якуша або їв солодощі.

 

6.    Гоголь стверджував, що сюжет «Вія» – це давнє сказання, яке він дослівно запам'ятав і потім записав. Щоправда, жоден знавець фольклору ніколи не чув про таку легенду.

 

7.    Микола Гоголь любив подавати своїм гостям напій, жартома прозваний ним самим «гоголем-моголем» – до його складу входили козяче молоко і ром.

 

8.    Письменник забирав цукор із готелів, де зупинявся, щоб потім їсти його за роботою. Гоголь взагалі був великим любителем солодкого – міг цілком з'їсти банку варення за один присід.

 

9.    Гоголь розповідав друзям, що французькі лікарі нібито виявили в нього в організмі аномалію – шлунок письменника був перевернутий «догори дном».

 

10. Микола Гоголь ніколи не був одружений і не мав дітей. Не залишилося взагалі жодних відомостей про його любовні зв'язки, тому вважається, що літератор помер незайманим.

 

11. Гоголь любив готувати – особливо йому вдавалися вареники та галушки. При цьому улюбленою стравою письменника була італійська паста зі спеціями та пармезаном.

 

12. Письменник панічно боявся грози.

 

13. Миколі Гоголю категорично не подобався його ніс, хоча він і присвятив цій частині тіла окремий твір. Цікаво, що на всіх портретах письменника його ніс має різний вигляд – вважається, що так художники мали намір заплутати майбутніх дослідників життя Гоголя.

 

14. Микола Гоголь помер за місяць до свого 43-го дня народження – письменник перестав їсти, зліг у ліжко і впав у безпам'ятство. Усі спроби друзів і лікарів його врятувати виявилися марними.

 

15. Після смерті Гоголя його спадкоємцям залишилися особисті речі вартістю трохи більше 43 рублів. Єдиною цінністю, що була у письменника, виявився золотий годинник, який раніше належав Василеві Жуковському і зберігав пам'ять про померлого Олександра Пушкіна – на ньому було виставлено час 2:45 опівдні, час смерті великого поета.